You are here: Home > REPORTAJ COPIII DE AUR AI ARGEȘULUI!
  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
Search

SAPTAMANALUL - ANCHETA

COPIII DE AUR AI ARGEȘULUI!

E-mail Print PDF

Olimpiadele naţionale din acest an au adus în Argeş zeci de premii şi medalii. Bilanţul elevilor argeşeni la concursurile şcolare este unul impresionant: 2 premii I, 3 premii II, 4 premii III şi numeroase menţiuni, la care se adaugă şi alte premii speciale au răsplătit eforturile şi sacrificiile unor copii care au ales să înveţe şi să performeze.

Pentru trei dintre copiii de aur ai Argeşului, emoţiile nu s-au terminat şi asta pentru că, fiind printre cei mai buni din ţară, au fost selectaţi în loturile olimpice ale României. Este vorba despre muscelenii Costin Oncescu şi Bogdan Sitaru la informatică şi piteşteanca Georgiana Dumitru Ionescu la biologie. Aceştia se află în perioada de pregătire, urmând să susţină alte probe în vederea selectării reprezentanţilor României la olimpiadele internaţionale.

Costin Oncescu se află până acum pe primul loc în clasamentul celor mai buni informaticieni români şi speră să rămână pe aceeaşi poziţie până la finalul stagiului de pregătire, pentru a putea participa la Olimpiada Internaţională de Informatică ce va avea loc anul acesta în Iran. Un al caz aparte este cel al lui Alex Andrei Cioc, de la Colegiul „Zinca Golescu”, care s-a calificat la două olimpiade naţionale şi s-a întors cu medalii de la ambele competiţii. Fără alte comentarii, descoperiţi-i în cele ce urmează pe copiii minunaţi a judeţului nostru, tinerii de aur ai actualei generaţii de pe băncişe şcolii argeşene.

Informatică

Costin Andrei Oncescu, C.N. „Dinicu Golescu” - Premiul I, Medalie de Aur (calificat la Lotul Naţional)

Sitaru Bogdan, C.N. „Dinicu Golescu” - Menţiune, Medalie de Aur (calificat la Lotul Naţional)

Nicolae Binică, C.N. „Dinicu Golescu” - Menţiune, Medalie de Aur

Cioc Alex Andrei, C.N. „Zinca Golescu” - Menţiune, Medalie de Argint

Vlad Ştefan Marian, Şc. „Al. Davila” Piteşti - Medalie de Bronz

Horvat Marin Ştefan, C.N. „Dinicu Golescu” - Medalie de Bronz

Benghe Cristian, Şc. „Mircea cel Bătrân” Piteşti - Medalie de Bronz

Chiriac Alexandru, Şc. „Mircea cel Bătrân” Piteşti - Medalie de Bronz

Florea Daria Mihaela, C.N. „Zinca Golescu” - Medalie de Bronz

Zamfir Radu Ştefan, C.N. „I.C. Brătianu” - Medalie de Bronz

Petolea Cosmin, C.N. „I.C. Brătianu” - Medalie de Bronz

Duţulescu Andreea Nicoleta, C.N. „Dinicu Golescu” - Medalie de Bronz

Fizică

Manea Constantin Tony, C.N. „I.C. Brătianu” - Menţiune, Medalie de Aur

Simion Andrei, Șc. „Mircea cel Bătrân” Curtea de Argeş, Medalie de Bronz

Ivaşcu Liana Maria, C.N. „I.C. Brătianu” - Medalie de Bronz

Zamfir Robert George, C.N. „I.C. Brătianu” - Medalie de Bronz

Matematică

Voicu Oana Georgiana, Şc. „Traian” Piteşti - Menţiune, Medalie de Argint

Ilie Maider, Şc. „Matei Basarab” Piteşti - Medalie de Bronz

Stancu Sergiu, Şc. „Al. Davila” Piteşti - Medalie de Bronz

Cioc Alex Andrei, C.N. „Zinca Golescu” - Medalie de Bronz

Voicu Ciprian Gabriel, C.N. „I.C. Brătianu” - Medalie de Bronz

Simion Elena Teodora, C.N. „I.C. Brătianu” - Medalie de Bronz

Matematică Aplicată

Gherghel Alexandra, C.N. „Dinicu Golescu” - Premiul III, Medalie de Argint

Micu Robert, Liceul „Ferdinand I” - Premiul III, Medalie de Argint

Neacşu Monalisa, C.N. „Zinca Golescu” - Premiul III, Medalie de Argint

Budreală Mihai Răzvan, Liceul „Ferdinand I” - Menţiune

Deaconu Ion, Liceul „Ferdinand I” - Menţiune

Pană Nicola Mădălina, C.N. „Zinca Golescu” - Menţiune

Călugăroiu Marius Gabriel, C.N. „Zinca Golescu” - Menţiune

Limba Engleză

Ondrea Alexandra Ioana, C.N. „Zinca Golescu” - Premiul III

Limba Franceză

Petrescu Adriana Elena, C.N. „Al. Odobescu” - Premiul II

Horia Iorgulescu, C.N. „I.C. Brătianu” - Menţiune

Simion Bianca Elena, C.N. „Al. Odobescu” - Menţiune

Cioabă Ilinca Maria, C.N. „I.C. Brătianu” - Menţiune

Dobrescu Andreea Teodora, C.N. „Dinicu Golescu” - Menţiune

Biologie

Dumitru-Ionescu Georgiana, C.N. „Zinca Golescu” - Premiul Special, Calificată în lotul naţional lărgit

Dimian Rareş Nicolae, C.N. „Zinca Golescu” - Premiul Special

Grigore Gabriela Andrada, C.N. „Zinca Golescu” - Premiul Special

Didea Antonia Emilia, C.N. „Zinca Golescu” - Premiul Special

Chimie

Oprişan Laura Florentina, C.N. „I.C. Brătianu” - Menţiune Specială

Niţu Cristina, C.N. „Zinca Golescu” - Menţiune Specială

Geografie

Bănuţă Andrei, C.N. „Dinicu Golescu” - Menţiune

Istrate Radu Teodor, C.N. „I.C. Brătianu” - Menţiune

Istorie

Ciucă Ana-Maria Laura, Liceul „Ion Mihalache” - Menţiune

Lectură - abilitate pentru viaţă

Vasilescu Patricia Ecaterina, C.N. „Vlaicu Vodă” - Menţiune

Pantazică Viviana, C.N. „I.C. Brătianu” - Premiul Specia

Popescu Bianca, Şc. „Adrian Păunescu” Piteşti - Premiul Special

Limba română

Bădârcea Maria Anisia, C.N. „Zinca Golescu” - Menţiune

Marinescu Daliana, Şc. „Ion Pillat” Piteşti - Menţiune

Răducu Ioana, Şc. „N. Simonide” Piteşti - Menţiune

Popescu Lorena, Liceul „Ion Mihalache” - Premiul Special

Lingvistică

Simion Andrei, Şc. „Mircea cel Bătrân” Piteşti - Menţiune

Cultură şi Spiritualitate

Marineaţă Dimitrie, Şc. „Traian” Piteşti - Premiul Special

Popescu Teodora, Şc. Tigveni - Premiul Special

Universul cunoaşterii prin lectură

Costache Bianca, Şc. Bârla - Premiul Special

Sima Patricia, Şc. Bascov - Premiul Special

Marin Daria, Şc. Bascov - Premiul Special

Andrei Bianca, Liceul Mărăcineni - Premiul Special

Concursul Național „Ionel Teodoreanu”

Bolfosu Alexia-Irina, Sc. „Mircea cel Bătrân” Pitești – Mențiune

Filip Alexandra-Elena, C.N. „Vlaicu Vodă” – Mențiune

Baciu Diana-Ioana, Liceul „Ion Mihalache” – 2 premii speciale

Tehnologii

Vasile Pătraşcu Mihaela, C.E. „Maria Teiuleanu”- Menţiune (secţiunea Economic, Administrativ, Comerţ)

But Alexandra Cristina, C.E. „Maria Teiuleanu”- Menţiune (secţiunea Turism şi Alimentaţie)

Educaţie Tehnologică

Ilie Teodora, Şc. „Tudor Vladimirescu” Piteşti - Premiul II

Muzică

Iancu Mihai Cătălin, Liceul de Arte „Dinu Lipatti” - Premiul II (ţambal)

Maria Cristian Octavian, Liceul de Arte „Dinu Lipatti” - Menţiune (chitară)

Limba Latină

Păun Alexandra Gabriela, C.N. „Zinca Golescu” - Premiul Special

Tehnologia Informaţiei

Ambruş Alexia Ioana, C.N. „Dinicu Golescu” - Menţiune, Medalie de Aur

Cavaler George Alexandru, Liceul „Iulia Zamfirescu” Mioveni - Medalie de Bronz

Zamfira Costin Adrian, C.N. „Vlaicu Vodă” - Medalie de Bronz

Dumitru Cristian, C.N. „Al. Odobescu” - Medalie de Bronz

Iordache Cristiana Paula, C.N. „Zinca Golescu” - Medalie de Bronz

Religie

Călina Adelina Ana Maria, C.N. „Zinca Golescu” - Menţiune

Nică Andreea Claudia, C.N. „Vlaicu Vodă” - Menţiune

Comments

Name *
Code   
ChronoComments by Joomla Professional Solutions
Submit Comment
 
Banner

Dosarul Primarului

EDITIE SPECIALA

Banner
Banner
Banner
Banner

Ads on: Special HTML